Akyaka

 Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki  Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova körfezinin doğu ucundadır. Marmaris  ile Muğla’yı birleştiren yolun yaklaşık olarak orta noktasında bulunan Akyaka Beldesinin nüfusu kışın 1500 dolaylarında olup, yaz aylarında 3-4 bine ulaşmaktadır.

 

       Gökova körfezinin bittiği yerde, 1000 m.lik Sakartepe dağı ile kuzeyden, Gökova ovası ile güneyden kuşatılan Akyaka, bu konumu ile belki de Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. “Gökova” ovasının sazlıklarına gelen yüzlerce değişik kuş çeşidi ile Akyaka ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunar.

 Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan bu topraklarda Akyaka günümüzde yakın yıllara kadar gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyü olarak varola gelmiştir. Akyaka’nın “keşfi” ise 1970’lere dayanır.

       O yıllarda çok küçük çaplı da olsa, bir turizm faaliyeti başlamıştır. 
Çıvar il ve ilçelerden gelen ziyaretçiler ile, büyük şehirlerden kaçanlar, Akyaka’nın bakır doğasına, yazın bile hiç kesilmeyen tatlı meltemine akın etmeye ve yavaş yavaş Akyaka’da yazlık evler, turistik tesisler inşa etmeye başlamışlardır.

       Ve sonunda, 1980’lerdeki turizm patlaması ile birlikte Akyaka da bir patlama yaşamış, bugünkü  “turistik belde” görünümünü almıştır. Yerli ve yabancı turistleri Akyaka’ya çeken “atraksıyonlar ” içinde “Kadın Azmağı”nın sevimli konukları olan su samurlarını da (lutra lutra) unutmamak gerekir. Ayrıca Akyaka’nın güneyinde yer alan “Gökova” sazlığının göçmen kuşları, flamingolar ve pelikanlar da Akyaka’ya ayrı bir güzellik katarlar.
 Akyaka, Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye, Dalyan gibi Türkiye'nin önemli turizm merkezlerine kavşak noktasında olup, orfoz ve lagos balıklarıyla yazıtlara geçmiş kemre körfezinin uç noktasında yer alan çam ormanları arasında kaybolan küçük bir kasabadır. Akyaka'da suyun bol olması nedeni ile bitki örtüsü her daim yeşil kaldığından yaz ve kış her zaman canlı ve güzel bir doğa mevcuttur. Uzun, doğal bir kumsalın oluşu su kirliliğinin olmaması sebebi ile berrak denizin varlığı spor ve yüzme tutkunları için bulunmaz bir imkân sunmaktadır. Geleneksel Türk mimarisi ile yoğunlaşmış yapı karakterleri kasap ayı renkli bir atmosfer kattığı gibi burada geçmiş güçlü bir tarihin yaşanmış olduğunu kanıtlar gibidir. Bilindiği üzere AHAN ödüllü yapıt bu kasabada bulunmaktadır. Oksijenin ve güneşin bol olması ve Akdeniz iklim kuşağında olmasına rağmen daha ılımlı bir iklime sahip olması her yaştan insanlar için Akyaka'yı bir sağlık ve dinlenme merkezi haline getirmektedir. Ayrıca dağ tutkunları için burası bitki örtüsünün bolluğu ve hayvan türlerinin çeşitliliği bakımından da bir yalancı cennet gibidir.Ulaşımın kara, deniz, hava yolları ile kolay oluşu gibi değerler AKYAKA'yı Türkiye'nin güzel turizm kasabaları arasında konuşlandırmıştır. Bu şanslı kasaba güçlü, bilinçli, kültürlü ve çalışkan yeni belediye yapısı ile ünümüzdeki yıllarda, Akdeniz'de sıralamaya giren bir turizm cenneti olacaktır.

         Cevat Şakir'in dediği gibi' Gökova'yı görmeden ölme'.

       Akyaka’nın kuzeyindeki Sakartepe ise “yamaç paraşütçüleri” için biçilmiş kaftandır.
 

       Ayrıca “Kadın Azmağı” boyunca yer alan  balıkçı restoranlarının ünü bütün Türkiye’ye yayılmış durumdadır.

 

 

 

 

/